Badania cytologiczne

Cytologia jest przesiewowym badaniem komórek szyjki macicy, które powinno być wykonywane regularnie w ramach profilaktyki raka szyjki macicy.

Cytologia jest skutecznym narzędziem diagnostycznym.

Zaleca się, aby badanie cytologiczne powtarzane było nie rzadziej niż co 3 lata, jeżeli poprzednie wyniki były prawidłowe i kobieta nie ma czynników ryzyka rozwoju raka szyjki macicy. Warto pamiętać o regularnym wykonywaniu cytologii, ponieważ wcześnie wykryty rak szyjki macicy poprawia rokowanie, a szansa na całkowite wyleczenie jest bardzo duża. Cytologia jest skutecznym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na wykrycie nowotworów szyjki macicy we wczesnym stadium rozwoju chorób lub stanów przednowotworowych i wdrożenie adekwatnego leczenia.

Cytologię szyjki macicy można rozszerzyć o badanie wykrywające obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus ten, szczególnie niektóre jego warianty, ma bezpośredni związek z rozwojem nowotworów.
Aktualnie rekomendowaną oceną cytologii szyjki macicy jest cytologia pobierana na podłoże płynne, którą w naszej placówce wykonujemy rutynowo.

Cytologia pobierana jest przez osobę do tego przeszkoloną – położną lub ginekologa. W CENTRUM MAMA na pobranie badania cytologicznego można zgłosić się od poniedziałku do piątku od godz. 8:00 do 11:00 lub wykonać je w trakcie konsultacji położniczo-ginekologicznej. Koszt badania wynosi 100zł.