Biopsja endometrium / badania histopatologiczne

Biopsja endometrium jest badaniem, które pozwala wykryć choroby błony śluzowej macicy, w tym nieprawidłowe rozrosty i raka endometrium.

Biopsja endometrium i badania histopatologiczne.

Wykrycie nieprawidłowości w zakresie endometrium na wczesnym etapie choroby oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na ograniczenie choroby, poprawia rokowanie, a często daje szansę na pełne wyleczenie. O wskazaniach do weryfikacji histopatologicznej komórek endometrium decyduje lekarz. Najczęściej jest ono wykonywane z powodu nieprawidłowości stwierdzonych w badaniu USG, przy nieprawidłowych krwawieniach macicznych czy problemach z zajściem w ciąże.

Materiał do badania histopatologicznego może zostać pobrany na drodze łyżeczkowania jamy macicy, histeroskopii czy najmniej inwazyjnej biopsji aspiracyjnej.

Biopsję aspiracyjną przeprowadza ginekolog podczas badania ginekologicznego, po wykluczeniu ciąży i infekcji dróg rodnych. Jest to badanie bezbolesne. Pobrany materiał przesyłany jest do badania histopatologicznego. W CENTRUM MAMA proponujemy Pacjentkom badanie endometrium na drodze biopsji aspiracyjnej.