Drożność jajowodów

SIS, a więc histerosalpingosonografia to nowoczesna metoda badania narządów rodnych kobiety. Badanie wykonuje się za pomocą sondy ultrasonograficznej oraz soli fizjologicznej.

Badanie drożności jajowodów (SIS)

Pozwala ono na zobrazowanie stanu jamy macicy i drożności jajowodów. Jest podstawowym badaniem wykonywanym w diagnostyce niepłodności. Znajduje zastosowanie w przypadku podejrzenia nieprawidłowości w zakresie jamy macicy jak wady macicy, obecność przegrody, polipa, mięśniaka czy zrostów.

To doskonała alternatywa dla klasycznej histerosalpingografii (HSG), w szczególności dla kobiet, które są uczulone na jodowe środki kontrastowe.

Badanie wykonuje się w gabinecie ginekologicznym w pierwszej połowie cyklu po zakończeniu miesiączki i wykluczeniu infekcji dróg rodnych.

Do pochwy zakładany jest wziernik a następnie miękki cewnik. Za pomocą cewnika do jamy macicy podawany jest roztwór soli fizjologicznej. Przy pomocy głowicy ultrasonografu obserwuje się przepływ płynu przez jamę macicy oraz jajowody.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Trwa kilkanaście minut i jest bezbolesne lub związane z miernym dyskomfortem. Wynik badania obserwowany jest na ekranie monitora aparatu ultrasonograficznego przez lekarza i pacjentkę.