Menu
Rejestracja telefoniczna

8:00-14:30


600 47 37 17

Badania ultrasonograficzne

W CENTRUM MAMA wykonywane są badania ultrasonograficzne z zakresu ginekologii, położnictwa, urologii oraz endokrynologii.

Każdy z lekarzy wykonujący badania ultrasonograficzne w naszym Centrum specjalizuje się w dziedzinie i zakresie wykonywanych przez siebie badań. Dzięki temu nasi pacjenci mają możliwość uzyskania konsultacji specjalistycznej na miejscu podczas badania.

Lekarze posiadają  certyfikaty organizacji branżowych potwierdzające ich umiejętności. Specjaliści wykonujący badania prenatalne posiadają certyfikaty FMF. Badania ultrasonograficzne wykonywane są na wysokiej klasy aparatach ultrasonograficznych z najnowszym oprogramowaniem Samsung WS80A i HS50.

Ponadto w ofercie Centrum Mama znajdziecie państwo możliwość wykonania badań ultrasonograficznych w I i II trymestrze ciąży wraz z oznaczeniem markerów biochemicznych z krwi pacjentki. Badania labolatoryjne z krwi pobieramy każdego dnia od godz. 8:00 do 19:00.

Dostępna jest także diagnostyka echokardiograficzna płodu, którą wykonuje dr med. Katarzyna Pośpiech-Gąsior, należąca do małego grona osób w Małopolsce posiadających odpowiednie uprawnienia do wykonywania tego typu badań.

Centrum Mama to nie tylko diagnostyka ultrasonograficzna w ginekologii i położnictwie, ale także w endokrynologii. W centrum wykonywane są badania ultrasonograficzne tarczycy.

Badanie ultrasonograficzne (USG) to podstawowe badanie obrazowe u osób z podejrzeniem chorób tarczycy. Pozwala na ocenę położenia, wielkości oraz echostruktury tego gruczołu, a także kontrolę miąższu pod kątem obecności zmian zapalnych i ogniskowych, w tym dokładne pomiary rozmiarów oraz określenie ich charakteru. Badanie jest zupełnie bezbolesne i może być bezpiecznie wykonywane również w trakcie ciąży.

Do najważniejszych wskazań do wykonania USG tarczycy należą:
- Powiększenie gruczołu bez wyczuwalnego guzka. 
- Wyczuwalny palpacyjnie guzek lub wole guzkowe. 
- Przypadkowe stwierdzenie zmiany ogniskowej w tarczycy w czasie innych badań.  
- Podejrzenie choroby tarczycy na podstawie nieprawidłowych wyników badań laboratoryjnych, w tym nadczynności, niedoczynności, zapalenia tarczycy.
- Różnicowanie przyczyn nadczynności i niedoczynności tarczycy, kliniczne podejrzenie zapalenia tarczycy. 
- Kontrola wielkości guzków/zmian ogniskowych łagodnych tarczycy. 
- Kontrola po usunięciu tarczycy z powodu wola guzkowego w celu oceny skuteczności leczenia i monitorowania jego efektów (pierwsze badanie po 6 miesiącach, następne co 12 miesięcy). 
- Kontrola po usunięciu tarczycy z powodu raka tarczycy w celu oceny doszczętności zabiegu i monitorowania efektów leczenia.

Zakres usług:

  • USG ginekologiczne (transwaginalne, transrektalne, przezbrzuszne)
  • Ocena drożności jajowodów pod kontrolą USG (SIS)
  • USG piersi
  • USG ciąży (diagnostyka wczesnej ciąży, monitorowanie przebiegu ciąży)
  • USG I trymestru (między 11 a 13+6 tygodniem ciąży)
  • USG II trymestru (między 18 a 22 tygodniem ciąży)
  • USG III trymestru ciąży (między 28 a32 tygodniem ciąży)
  • ECHO serca płodu
  • USG tarczycy
  • USG urologiczne

Pozostałe usługi